🚀 24 dni bezpłatnych porad od ekspertów dla wizażystów! ➡ Zapisz się na kalendarz adwentowy! ⬅

PRO TIP – gdy oczy klientki łzawią!

To prawdziwy koszmar wizażysty. Próbujesz nakładać kolejne cienie, a i tak łzy klientki rozpuszczają cały makijaż tworząc nieestetyczne dziury i zacieki. A co najgorsze, bardzo trudno jest Ci później to naprawić i efekt makijażu jest kiepski. Dziś podpowiem Ci jak ja sobie z tym radzę, mimo że jest to dla wizażysty bardzo trudna i frustrująca kwestia.

W wywiadzie lub karcie klienta powinnaś uzyskać informację czy klientka ma wrażliwe oczy, jakieś uczulenia i czy wcześniej miała już takie sytuacje podczas robienia makijażu. Jeśli TAK, już od tego momentu powinnaś zachować szczególną ostrożność. Nawet jeśli klientka nie ma nadwrażliwych oczu Twoje ruchy nie powinny doprowadzić do łzawienia. Zazwyczaj to właśnie nieumiejętne ruchy wizażysty powodują ten problem. 

Najczęściej sytuacja z łzawieniem oka dotyczy dolnej powieki lub kącika zewnętrznego. Aby temu zapobiec:

  1. Używaj krótkich, wklepujących ruchów. Ruchy blendujące/wymiatające szczególnie w linii rzęs mogą powodować przedostawanie się drobinek cienia do oka i drażnić je. Blenduj cień poniżej linii rzęs. Bezpośrednio pod okiem i w kąciku zewnętrznym wykonuj jedynie ruchy wklepujące. Tylko delikatna i uważna praca pozwoli Ci na uniknięcie sytuacji z łzawieniem oka klientki.
  2. Używaj małych pędzli. Pędzle do malowania bezpośrednio w linii rzęs powinny być małe i płaskie. Zapewni Ci to dużą intensywność cienia i kontrolę ruchu.
  3. Pracuj na mokrych produktach. To pozwoli Ci na dobrą pigmentację bez dodawania kolejnych warstw. Staraj się pracować tak, by użyć jednej warstwy mokrego produktu i jednej suchego.
  4. Nie używaj zbyt dużej ilości sypkiego cienia. Do dolnej powieki wybierz cień prasowany. Jeśli chcesz użyć sypkiego np. pigmentu przyklej go za pomocą kleju do pigmentów.
  5. Rób przerwy w trakcie malowania. Bardzo ważne jest to, aby klientka w trakcie malowania dolnej powieki mogła odpocząć od patrzenia w górę. Zanim jeszcze zacznie łzawić jesteś w stanie to zauważyć.
  6. Wyłącz mocne światło podczas malowania dolnej powieki. W przypadkach nadwrażliwości oka maluj bez ostrego światła, które może męczyć wzrok i powodować łzawienie.

Jeśli jednak klientka zacznie łzawić i pojawi się nieestetyczna dziura, masz tylko jedną możliwość. Osuszyć to miejsce, dodać produktu wodoodpornego np. eyeliner lub tint i na to nałożyć suchy cień. Nigdy nie poprawiaj wypłukanego miejsca jedynie za pomocą suchego cienia. To się nie uda.

W skrajnych przypadkach kiedy oko nie przestaje łzawić, pozostaje Ci jedynie zmniejszyć intensywność makijażu oka. Możesz pozostawić jedynie np. pigment i rzęsy oraz postawić akcent na usta.UWAGA: Zapraszam Cię serdecznie do mojego projektu życia :) Pierwszy w Polsce KLUB WIZAŻYSTEK startuje! Koniecznie zapoznaj się z tym co dla Ciebie przygotowałam klikając w baner poniżej! Jako czytelniczka kalendarza dowiadujesz się o tym projekcie jako jedna z pierwszych i możesz skorzystać ze specjalnej oferty!

O Mnie

Ola Głuch

Jestem założycielką Hello Beauty Makeup Room & Academy. Zajmuję się szkoleniem początkujących wizażystów, a także współpracuję z klientkami indywidualnymi, podczas sesji zdjęciowych i na planach filmowych. W szkole dzielę się wiedzą z zakresu makijażu użytkowego, a także artystycznego, który rozwija warsztat i wyobraźnię moich kursantów.

Poza tym interesuję się #makeup marketingiem a swoją wiedzą biznesową chętnie dzielę się z moimi kursantami.