🚀 24 dni bezpłatnych porad od ekspertów dla wizażystów! ➡ Zapisz się na kalendarz adwentowy! ⬅

Jak założyć działalność gospodarczą?

Autorką treści tego wpisu jest księgowa, prowadząca własne biuro rachunkowe – Katarzyna Skowrońska.

Katarzyna Skowrońska

Od 2003 nieprzerwanie prowadzę licencjonowane Biuro Rachunkowe, w którym najważniejszym aspektem jest spokój przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego działalnością. Chcąc jak najbardziej odciążyć moich klientów dbam nie tylko o rozliczenia księgowe, ale również o poprawność dokumentów i ich ewidencji, a także wspieram przedsiębiorców fachowym doradztwem. www.superksiegi.pl

Z definicji działalność gospodarcza „to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Założenie działalności jest procesem prostym i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy dostęp do internetu i profil zaufany, aby szybko wszystkie formalności załatwić z domu.

Kto może założyć działalność gospodarczą?

Jednoosobową działalność można prowadzić w Polsce jeżeli jest się osobą pełnoletnią. Nie trzeba być obywatelem Polskim. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych warunkach jak obywatele polscy. Osoby spoza Unii Europejskiej mogą rejestrować działalność gospodarczą jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Gdzie zarejestrować działalność gospodarczą?

Działalność rejestruje się Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl należy wybrać opcję „Zarejestruj działalność gospodarczą” i postępować wg opisów systemu. Jednak zanim się do tego zabierzemy warto przygotować sobie wszystkie potrzebne informacje:
dane z dowodu osobistego
nazwa firmy – musi zawierać co najmniej imię i nazwisko, do tego można dopisać inne elementy np. nazwę własną lub skrócony opis profilu działalności
adres działalności – może to być jeden lub wielu stałych miejsc, na przykład punkt usługowy, biuro, biuro wirtualne lub coworkingowe, własne mieszkanie albo bez stałego adresu czy mobilnie
kod PKD – taki który najlepiej opisuje zakres wykonywanych czynności będzie głównym kodem PKD, dodatkowe to te które będą w działalności sporadycznymi czynnościami
forma opodatkowania – tą pomoże wybrać doradca podatkowy do którego warto się wybrać przed założeniem działalności. Do wybory jest ryczałt ewidencjonowany, zasady ogólne i podatek liniowy. Należy też podjąć decyzję czy podatek będzie rozliczany miesięcznie czy kwartalnie.
podatek VAT – w tym temacie tak jak przy formie opodatkowania warto skonsultować się wcześniej z doradcą podatkowym.
rachunek bankowy – najlepszym rozwiązaniem jest założenie rachunku firmowego, jednak w niektórych przypadkach można posługiwać się osobistym rachunkiem bankowym.
składki ZUS – składki ZUS – jeżeli jest to pierwsza działalność i nie będzie usług świadczonych na rzecz byłego pracodawcy, lub przez ostatnie 60 miesięcy działalność nie była prowadzona to należy wybrać „ulgę na start”.

Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji we wniosku należy podpisać go profilem zaufanym i wysłać. Czas rejestracji od momentu złożenia wniosku to maksymalnie 24 godziny. Po tym czasie zostanie nadany numer identyfikacji podatkowej NIP i numer statystyczny REGON. O założeniu działalności zostanie też automatycznie poinformowany Urząd Skarbowy i ZUS.UWAGA: Zapraszam Cię serdecznie do mojego projektu życia :) Pierwszy w Polsce KLUB WIZAŻYSTEK startuje! Koniecznie zapoznaj się z tym co dla Ciebie przygotowałam klikając w baner poniżej! Jako czytelniczka kalendarza dowiadujesz się o tym projekcie jako jedna z pierwszych i możesz skorzystać ze specjalnej oferty!

O Mnie

Ola Głuch

Jestem założycielką Hello Beauty Makeup Room & Academy. Zajmuję się szkoleniem początkujących wizażystów, a także współpracuję z klientkami indywidualnymi, podczas sesji zdjęciowych i na planach filmowych. W szkole dzielę się wiedzą z zakresu makijażu użytkowego, a także artystycznego, który rozwija warsztat i wyobraźnię moich kursantów.

Poza tym interesuję się #makeup marketingiem a swoją wiedzą biznesową chętnie dzielę się z moimi kursantami.