🚀 24 dni bezpłatnych porad od ekspertów dla wizażystów! ➡ Zapisz się na kalendarz adwentowy! ⬅

Czy wizażystka musi mieć kasę fiskalną?

Autorką treści tego wpisu jest księgowa, prowadząca własne biuro rachunkowe – Katarzyna Skowrońska.

Katarzyna Skowrońska

Od 2003 nieprzerwanie prowadzę licencjonowane Biuro Rachunkowe, w którym najważniejszym aspektem jest spokój przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego działalnością. Chcąc jak najbardziej odciążyć moich klientów dbam nie tylko o rozliczenia księgowe, ale również o poprawność dokumentów i ich ewidencji, a także wspieram przedsiębiorców fachowym doradztwem. www.superksiegi.pl

Planujesz założyć działalność związaną z wizażem lub chcesz spróbować swoich sił w tej branży ale w postaci działalności nierejestrowej? Musisz pamiętać o jednej rzeczy – kasa fiskalna jest obowiązkowa od pierwszego dnia wykonywania działalności.

Zakup kasy i jej fiskalizacja muszą się odbyć najpóźniej w pierwszym dniu pracy i to bezwzględnie przed wykonaniem pierwszej usługi, niezależnie od tego, czy limit obrotu uprawniający do zwolnienia (limit wynosi 20 tys. zł) został przekroczony, czy nie.

Kasa fiskalna online

Od lipca 2021 jest obowiązek posiadania kas online. Mają one za zadanie wysyłanie danych o sprzedaży do CRK (Centralny Rejestr Kas w Ministerstwie Finansów). Dane wysyłane są w regularnych odstępach czasu. Są wśród nich paragony, raporty dobowe itp. Urządzenia fiskalne online muszą się komunikować z siecią Internet i mogą to zrobić za pomocą sieci komputerowej lub sieci komórkowej.

Nie ma jednak obowiązku, żeby kasa była połączona z Internetem przez 24 godziny na dobę. Organy podatkowe potwierdzają zasadę, że kasa fiskalna online powinna być dostępna i w pełnej gotowości w momencie sprzedaży. Tak aby transakcję można było wprowadzić na kasę. Oznacza to, że urządzenie powinno być włączone w godzinach pracy podatnika. Jeżeli w tym czasie w firmie brak jest klientów, to sprzedawca nie ma prawa wyłączyć kasy i nie zapewnić połączenia z Internetem. Nie może on w tym czasie wyłączać i włączać kasy jeżeli do firmy przyjdzie klient w celu nabycia towaru bądź usługi.

Mobilna kasa fiskalna

W przypadku wizażystów bardzo częstą praktyką jest świadczenie usług u klientów, sprawdzi się wtedy mobilna kasa fiskalna. Urządzenie małych rozmiarów które łatwo jest transportować i które można szybko uruchomić. W takiej sytuacji podatnik, który świadczy usługi poza siedzibą firmy ma obowiązek włączyć kasę i zabrać ją ze sobą. Nie ma wtedy obowiązku ciągłego połączenia kasy online z Internetem. Jednak sprzedawca powinien zapewnić połączenie internetowe z Centrum Repozytorium Kas w godzinach prowadzenia działalności czyli w czasie wykonywania usługi.

Zwrot za kasę fiskalną

Warto też odnotować fakt że za zakup kasy fiskalnej przysługuje zwrot w wysokości 90% wartości kasy ale nie więcej niż 700 zł. W tym celu należy złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego stosowne dokumenty. Wraz z wnioskiem trzeba dostarczyć: oryginał faktury za zakup kasy fiskalnej i dowód zapłaty, dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej oraz kopię pierwszego raportu fiskalnego miesięcznego.

Jednak w takiej sytuacji pamiętać trzeba, że kwotę uzyskaną za zwrot trzeba będzie zwrócić jeżeli w ciągu 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik przestanie używać kasy (np. zamknięcie działalności firmę, ogłoszenie upadłość lub sprzedaż przedsiębiorstwa, a nowy właściciel nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych), trwale i bez zgody naczelnika urzędu skarbowego nie będzie zapewnione połączenia z Internetem lub kasa fiskalna nie zostanie zgłoszona do obowiązkowego przeglądu technicznego, co najmniej raz na 2 lata (od dnia fiskalizacji lub ostatniego przeglądu technicznego).



UWAGA: Zapraszam Cię serdecznie do mojego projektu życia :) Pierwszy w Polsce KLUB WIZAŻYSTEK startuje! Koniecznie zapoznaj się z tym co dla Ciebie przygotowałam klikając w baner poniżej! Jako czytelniczka kalendarza dowiadujesz się o tym projekcie jako jedna z pierwszych i możesz skorzystać ze specjalnej oferty!

O Mnie

Ola Głuch

Jestem założycielką Hello Beauty Makeup Room & Academy. Zajmuję się szkoleniem początkujących wizażystów, a także współpracuję z klientkami indywidualnymi, podczas sesji zdjęciowych i na planach filmowych. W szkole dzielę się wiedzą z zakresu makijażu użytkowego, a także artystycznego, który rozwija warsztat i wyobraźnię moich kursantów.

Poza tym interesuję się #makeup marketingiem a swoją wiedzą biznesową chętnie dzielę się z moimi kursantami.